OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Sean Reinert a Paul Masvidal. Co všechno spolu tahle nerozlučná dvojice prožila by vydalo na pořádně tučnou encyklopedii. Ať už bok po boku, nebo každý sám, sepsali tito dva pánové pořádný kus hudební historie, zejména pak pod nesmrtelnými zástavami DEATH a CYNIC. Ano, techno death metalová bible „Focus“ a přelomové dílo Schuldinerovců „Human“ jsou jednoznačnými vrcholy poutavého příběhu, který se začal odvíjet před mnoha a mnoha lety, kdesi na rozpálených plážích Floridy…
Po menší přestávce se oba dva muzikanti znovu sešli, tentokráte v kapele AEON SPOKE (v mezičase se spolu ještě podíleli na projektu GORDIAN KNOT, Reinert si navíc odskočil do řad AGHORA). O existenci AEON SPOKE jsem neměl sebemenší tušení, před prvním poslechem jsem nečetl žádnou biografii, nehledal žádné fotografie ani nezkoušel stahovat ukázky skladeb. Přirozeně jsem tedy očekával, že se na mě z reproduktorů vyvalí buď techno death s mírným retro nádechem nebo komplikovaný prog rock. Ovšem skutečnost byla nakonec úplně jiná.
“Music is a tool and a language. If people can relate to our songs, then perhaps we´ve done our job”
Na úkor složitosti se tentokráte prosadila přímočarost. Jaké to překvapení, že místo těžce stravitelných skladeb nám Reinert s Masvidalem servírují „jen“ příjemně sentimentální pop/rockové popěvky. Docela dobře si dokáži představit, že spousta lidí bude blábolit něco o srdceryvnosti a sladkobolné kýčovitosti, já však tvrdím, že i přes ohromný hitový potenciál se hudba AEON SPOKE těmto charakteristikám velkým obloukem vyhýbá. Poslech aktuálního self titled alba ve mně navozuje podobné pocity, jaké zažívám ve společnosti nejrůznějších ostrovních kytarovek, potažmo pak spolků jako jsou DREDG, KLIMT 1918 nebo i PORCUPINE TREE. Samozřejmě, AEON SPOKE jsou trochu jinde, nicméně i přesto jejich produkce výše uvedené pop/(prog)rockové žongléry velmi často připomene. Snad jen škoda, že některé skladby (v mém případě především „Emmanuel“ a „Sand And Foam“) pozbyly své počáteční kouzlo a rozplynuly se v nezáživnou vatu neurčité chuti i barvy. Naproti tomu „No Answers“, „Cavalry Of Woe“ a zejména pak kouzelná „Nothing“ prokázaly vysoký stupeň resistence vůči nenechavému zubu času a koňskou dávku poslechů přestály bez ztráty kytičky.
Muzikantské kapacity Masvidal s Reinertem se rozhodly zabrnkat na emotivní strunku a vyšlo jim to téměř dokonale. Ono „téměř“ odkazuje na mělčí, lehce oposlouchatelné momenty a občasnou chuť cukrové vaty, která se přihlásí o slovo v rozvážnějších, baladičtěji pojatých skladbách (viz klipová „Pablo At The Park“). To jsou však jen kosmetické nedostatky, které vysoce pozitivní dojem z novinky AEON SPOKE nějak výrazně nezkreslují. Velmi příjemné a zároveň inteligentní album, kéž by byla alespoň desetina současné pop/rockové produkce alespoň z poloviny tak kvalitní.
Muzikantské kapacity Masvidal s Reinertem se rozhodly zabrnkat na emotivní strunku a vyšlo jim to téměř dokonale. Ono „téměř“ odkazuje na mělčí, lehce oposlouchatelné momenty a občasnou chuť cukrové vaty, která se přihlásí o slovo v rozvážnějších, baladičtěji pojatých skladbách. Jinak ovšem máme tu čest s velmi příjemným a zároveň inteligentním pop/rockovým albem.
8 / 10
Paul Masvidal
- zpěv, kytara, klávesy
Evo
- kytara
Sean Reinert
- bicí, zpěv, klávesy
1. Cavalry Of Woe
2. No Answers
3. Sand & Foam
4. Nothing
5. The Fisher Tale
6. Emmanuel
7. Grace
8. Pablo At The Park
9. Yellowman
10. Silence
Aeon Spoke (2007)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.